Akkor mi ez a sok vészjósló média hír és kormányzati szigorítás Európa szerte?
A legtöbb európai ország sajtója a vírusmutációkra és a még veszélyesebb "harmadik hullámra" vonatkozó figyelmeztetésekkel van tele. A WHO hetek óta (!) ellentétes irányba mozduló trendről beszél. A világjárvány vége látható - nyilván oltás nélkül is.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egészen más perspektívában látja a jövőt - mint akár a magyar kormány. A WHO illetékesei szerint a koronahelyzet január második hetében érte el a csúcspontját.
Azóta nemcsak a napi pozitív eredményt elérők száma csökken, hanem a koronavírussal összefüggésbe hozott betegek és elhunytak száma is gyakorlatilag a felére csökkent egy hónapon belül.
Ez a tendencia a világ minden régiójában megfigyelhető - a Földközi-tenger keleti részén kívül.
A WHO főigazgatója, Tedros Adhanom Ghebreyesus azt mondta: "Most stabilizálnunk kell a pozitív tendenciát."
A WHO európai főigazgatója, a belga Hans Henri Kluge a főigazgatónál is optimistább volt. A dán állami televízióban nyilatkozott, hogy a koronavírus járvány néhány hónap múlva véget ér. A előforduló mutációk "normálisak", és jól kezelhetőek. A "fertőzési arány" ugyanolyan gyorsan csökkent azokban az országokban, ahol magas a mutáció előfordulása, mint másutt. A legrosszabb forgatókönyvek elmúltak.
Kluge kijelentette:
"Vírus továbbra is itt van, de nem hiszem, hogy korlátozásokra lenne szükség. "
A WHO nem ad egyértelmű magyarázatot a "fertőzési incidencia" csökkenésének okaira. Nem az oltások sikere ez, hiszen a világ lakosságának eddig csak a töredékét oltották be. Ehelyett három lehetséges okot neveztek meg.
Először is, a sok országban alkalmazott elővigyázatossági és higiéniai intézkedések meghozták az eredményt.
Másodszor: egyre több olyan régió van, ahol a lakosság oltása előrehaladott (például az USA, Svédország és Brazília), és a lakosság nagy része már megfertőződött, és ez lassítja a további terjedést.
Harmadszor, a mutációk nem veszélyesebbek, mint az eredeti.
Klaus Stöhr epidemiológus, a WHO globális influenzaprogramjának vezetője, azon belül is a SARS kutatás koordinátora, már hetekkel ezelőtt rámutatott azokra a történelmi tapasztalatokra, amelyek a vírus terjedésének hirtelen csökkenésével járnak az influenzajárványban.
Ezek a járványok mind viszonylag gyorsan véget értek röviddel a "harmadik hullám" után.
A mutációk általában a világjárvány végének kezdetei - nyilatkozta Stöhr.
Sok szakember osztja ezt az az álláspontot. Például Friedemann Weber, a giesseni egyetem virológusa az n-tv-nek elmondta :
"2021 tavaszának már észrevehetően gondtalanabbnak kell lennie a nyár ismét szinte normális, az ősz pedig ugyanolyan lesz, mint a korábbi években." Forrás
A fenti nyilatkozatok vélhetően elkerülték a magyar újságírók és politikusok figyelmét - ezért keltenek még mindig felesleges félelmet a magyar lakosságban, és ezért hosszabbították meg újabb 3 hónappal a veszélyhelyzetet.
Pedig a rettegés helyett végre örülhetnének az emberek.
A mai kormányinfón nyoma sincs a WHO vezetők által sugallt optimizmusnak. Csak egyetlen idézetet kiragadva Gulyás Gergelytől (17.07):
Annak köszönhetően, hogy a koronavírus brit mutánsa gyorsabban terjed, ezért a következő egy-két hétben rossz vagy nagyon rossz számokat fogunk látni Magyarországon. Gyorsul a fertőzés, többen fogják megkapni, többen kerülnek kórházba, és többen lesznek lélegeztetőgépen.