Bogár László közgazdász más megközelítésből próbálja megközelíteni, hogy valójában mi is történik Afganisztánban. Mi a valós szerepe Amerikának? Hogyan történhet meg, hogy a világ egyik legszegényebb országa legyőzi a világ leggazdagabb országát? Hogy lehet, hogy 80 milliárdnyi fegyverzetet egyszerűen ott felejt az amerikai hadsereg? Vagy ez is csak "trükk"?
A programozott káosz jelensége létezik - tehát ami a felszínt nézve vereségnek tűnik Amerika részéről, vélhetően csak a terv része. Egy olyan válsággóc van kialakulóban, ami Kínát, Oroszországot is megbillentheti. És ne felejtkezzünk el Európáról, mint az afgán menekülteket befogadó kontinensről.
"Egy világbirodalom „élete” a permanens háborúkból áll, amelyeket nem lehet megnyerni, nyerni legfeljebb időt lehet, és abból sincs már sok, az eddigi öt birodalom mindegyike legfeljebb egy évszázadig tudott üzemképes maradni. Nem lesz ez másként az Amerika esetében sem. Ázsiai kihívói nemzetállamok, Oroszország, Kína, India, ám az iszlám ennél sokkal bonyolultabb és globális hálózatként létezik, így komplikáltabb ellenfél, mint az imént felsorolt riválisok."
Háttér, előzmény:
A 2001. szeptember 11-i new york-i ikertornyok összeomlása után pár héttel George W. Bush támadást rendelt el az Afganisztánban rejtőzködő terroristák ellen, akiket felelősként neveztek meg a World Trade Center ikertornyainak megsemmisítéséért.
Ennek közel 20 éve. Az amerikai jelenlét napi háromszázmillió dollárt emésztett fel. Az amerikai adófizetőknek összesen több mint kétezer milliárd dollárjába került az Egyesült Államok leghosszabb, két évtizedes katonai bevetése.
Amerika kormánya 84 milliárd dollárt költött az afgán reguláris hadsereg képzésére és fejlesztésére. A 350 ezres katona tömb nem védte meg saját országát. Lényegében pár nap alatt eltűntek.