Utazás, éttermi látogatás, mozizásvagy akár szabad fodrászkodás - csak néhány példa a kedvezményekre.
Járhat-e előnnyel, ha valaki beoltotta magát? Néhány európai országban már igen.
Lengyelországban december vége óta vannak az oltottaknak speciális előnyeik. Az országba való belépés után mentesülnek a tíznapos karantén-kötelezettség alól, továbbá nem számítanak a létszámba a korlátozott számú résztvevőjű eseményeken.
A román kormány január közepén az oltott utazókat mentesítette a karantén alól.
Észtország a harmadik EU-ország, amely február 1-jén - kötelező tesztelés és karantén nélkül - teljesen visszaállította az oltottak beutazási szabadságát.
A görög miniszterelnök, Kyriakos Mitsotakis már hetekkel ezelőtt felhívta:
"A beoltott embereknek szabadon kell tudni utazni."
Görögország és Izrael már megállapodtak abban, hogy az oltottak korlátozás nélkül utazhatnak a két ország között. Hasonló szabályozás már folyamatban van Nagy-Britanniával is.
Az oltási adatokkal ellátott digitális személyi igazolvány ötletével először Dánia rukkolt elő. Ezek kezdetben az utazások szempontjából lesznek előnyösek, de később a koncerteken vagy sporteseményeken való részvétel is ennek a függvénye lehet.
A magyar kormány is döntött arról, hogy védettséget igazoló okmányt vezet be, amelyet azok kaphatnak meg, akiket beoltottak a koronavírus ellen vagy bizonyítottan átestek a betegségen. Hogy milyen előnyökkel jár majd, azt egyenlőre nem tudni.
De mit szól Brüsszel az egyéni kezdeményezésekhez? Ursula von der Leyen, az EU Bizottságának vezetője óvatosságra int: még sok a kérdőjel, hisz például az sem világos, hogy az oltott emberek terjesztik-e a vírust, illetve meddig nyújt védelmet a vakcina.