Kanadai kutatók már korábban arra figyelmeztettek, hogy a kínai és orosz vakcinák nem a WHO eljárásrendje szerint lettek kifejlesztve, így használatuk kockázatos lehet.
A brazil egészségügyi hatóság hétfőn jelentette be, hogy súlyos mellékhatás miatt fel kellett függeszteniük a kínai koronavírus elleni védőoltás klinikai tesztjeit. Nem közölték, milyen mellékhatásról van szó, hogy mikor lépett fel és melyik országban. Kanadai kutatók azonban már korábban arra figyelmeztettek, a kínai és orosz vakcinák nem az Egészségügyi Világszervezet eljárásrendje szerint lettek kifejlesztve, így használatuk kockázatos lehet - olvasható a szeged.hu-n.
A miniszterelnök pénteki Kossuth rádiós interjújában beszélt arról, hogy 1,7 millió kínai vakcina beszerzése valószínűsíthető, amennyiben a magyar hatóságok is rábólintanak. Az orosz vakcinából érkezett 6000 adag az országba, de elméletileg csak tesztelési céllal, hisz még az sincs engedélyezve hazánkban.
Menczer Tamás külügyi államtitkár egy korábbi Facebook-posztjában arról írt, hogy „minden vakcina projektet figyelünk, az uniós projekt mellett figyeljük Kínát és Oroszországot is. Kínában három vakcina gyártóval állunk kapcsolatban. Oroszországban pedig két projektet figyelünk.” Hozzátette: Mindent megteszünk azért, hogy ha Keleten gyorsabban találják meg a vakcinát, akkor abból Magyarország az elsők között részesülhessen.
Csak találgatni lehet, hogy mely oltóanyagokból mennyi érkezik majd hazánkban. Az viszont biztos, hogy az oltakozók nem szólhatnak bele, hogy melyikből kapjanak.