A lakosság jelentős részének enyhe lefolyású a betegség - 3 nagyon jellegzetes tünete van, amire figyelni kell.
Az újfajta koronavírussal való fertőzés az esetek nagyjából kb. 80 százalékában enyhe vagy közepesen súlyos tünetekkel jár, míg a jelenelgi statisztikák szerint az érintettek negyedénél volt súlyos a betegség.
A többség az alábbi enyhe tüneteket fogja tapasztalni:
- láz (a fertőzöttek 88 százalékánál)
- száraz köhögés (68 százalék)
- fáradékonyság, gyengeség (38 százalék)
- köpetürítéssel járó köhögés (33 százalék),
- nehézlégzés (19 százalék),
- torokfájás (14 százalék),
- fejfájás (14 százalék),
- izom- vagy ízületi fájdalom (15 százalék),
- hidegrázás (11 százalék),
- orrdugulás, orrfolyás
- hányás (5 százalék),
- hasmenés (4 százalék)
Ritkábban súlyos kórforma alakulhat ki, ami tüdőgyulladással, heveny légzési elégtelenséggel, vagy akár szepszissel (vérmérgezés), keringési vagy több szervi elégtelenséggel járhat. Azoknál a betegeknél alakul ki gyakrabban súlyos, akár életveszélyes állapot, akik valamilyen krónikus alapbetegségben (magas vérnyomás, szív- és érrendszeri betegség, cukorbetegség, májbetegség, légzőszervi betegség, daganatos betegség) szenvednek.
Enyhe esetekben a panaszok csillapítása a cél, súlyos állapotú betegnél az immunrendszert, a légzést, a keringést támogató kezeléseket alkalmaznak (pl. oxigénterápia, folyadékegyensúly helyreállítása, egyéb vírusok ellen korábban kifejlesztett gyógyszerek, szükség esetén légzéstámogatás).
Hogyan terjed az új koronavírus?
A vírus leginkább cseppfertőzéssel terjed: köhögéssel, tüsszentéssel, kilégzéssel kerül a környezetbe, majd a közelben tartózkodó másik emberre. Fertőzött felületek és tárgyak megérintésével a vírus a kézre kerülhet, az arc, a száj, az orr érintésével bejuthat a szervezetbe. Egyelőre nem ismert, hogy pontosan mennyi ideig marad fertőzőképes a vírus a felületeken, annyi azonban bizonyos, hogy az egyszerű fertőtlenítőszerek elpusztítják. Forrás